Lymfatická masáž

Lymfatická manuální drenáž (LMD)

Je jemná manuální technika, která zvyšuje resorpci tělní tekutiny - lymfy (mízy, což je totéž). Používá speciální masážní hmaty k uvolnění lymfatických cév a uzlin a k zlepšení průtoku lymfy v cévách. Zlepšuje prokrvení a elasticitu svalů, kůže a podkoží, zpomaluje projevy stárnutí kůže. Obnovuje a posiluje funkci kapilární lymfatické pumpy. Je nebolestivá, velmi příjemná.
Lidské tělo má dva systémy oběhu tělních tekutin - oběhový systém krevní a lymfatický. Systém lymfatický je soustava uzlin spojených cévami, v nichž koluje lymfa, která zabezpečuje transport nejen makromolekulárních látek, bílých krvinek, ale také tekutin z tkání.

Resorpci lymfy do kapilár lymfatického systému a dále do sběrných cév zajišťují změny tkáňového napětí, aktivní kontrakce svalů ve stěně cév (vnitřní svalová pumpa a střevní peristaltika), činnost kosterního svalstva (zevní svalová pumpa) a respirační pohyby (pohyb bránice).
Vlivem nadměrného statického zatížení (např. dlouhé stání či sezení), po úrazech a vlivem infekce dochází k hromadění lymfatického toku, přetížení lymfatických uzlin, jejich zduření, bolestivosti a následnému otoku dolních nebo horních končetin.

Také příčně či podélně ploché nohy mohou být příčinou otoků nohou až po kotníky. Při otoku je narušena látková výměna, snížen pohyb lymfocytů a makrofágů, je snížena odolnost proti infekci. Proto je nutné nasadit techniky manuální lymfodrenáže, včas odstranit otok a obnovit správný tok lymfy.
Při činnostech, které vyžadují dlouhodobé sezení či stání představuje manuální lymfodrenáž ideální regeneraci dolních končetin, předchází vzniku otoků a žilních zánětů. Společně se zdravou životosprávou tvoří prevenci civilizačních chorob nebo řeší již vzniklé zdravotní obtíže.

Jak můžeme lymfodrenáž podpořit, aby byla ještě účinnější?
Užíváním přírodních preparátů, které pročišťují tělo a podporují funkci ledvin. Dále užívat doplněk stravy, který předchází nemocem žilního systému, případně ošetřuje stávající obtíže. Je vhodný při křečových žílách a při všech typech cévní nedostatečnosti, tj. otoky, bolesti a únava nohou, křeče v lýtkách, bércové vředy, při léčbě hemoroidů, na podporu krevního a lymfatického oběhu.

Z historie:
 1930 - manželé Vodderovi ve Francii zjistili, že u kataru horních dýchacích cest lze vyhlazováním kroužky zlepšit váznoucí resorpci a celkový stav. Byl dán základ kosmetické úpravě - odstranění váznoucí resorpce lymfatickou drenáží.
 1951 - anglický chirurg J. B. Kinmonth objevil možnost zobrazení mízního systému.
 1967 založili prof. Kuhnke a prof. Földi  Společnost manuální lymfodrenáže podle dr.   Voddera.
 1969 v Essenu založena škola lymfodrenáže.
 Lymfoscintigrafie - K. zumWinkel 1972, dále M. Bechyně a kol.