Aromaterapie

Soudobá praxe moderní aromaterapie vznikla v posledních sto letech, užívání esenciálních (éterických) olejů k léčbě mysli, těla i duše však můžeme vysledovat až do dávné minulosti všech velkých civilizací světa. Aromatické rostliny hrály v tehdejší době hlavní roli.


Pomocí pokusů a omylů a pozorováním, jakými rostlinami se živí nemocná zvířata, přicházeli naši předkové na to, že pojídání určitých kořínků, bobulí a listů pomáhá zmírnit příznaky různých onemocnění.

Jiné rostliny měly naopak malé (jestli vůbec nějaké) účinky. Některé rostliny naopak choroby zhoršovaly, vyvolávaly zvracení nebo vedly dokonce k úmrtí.

Tato vysoce ceněná léčebná moudrost se stále doplňovala o nové poznatky a ve zdokonalené podobě se předávala z jednoho šamana na druhého, až se postupně vyvinula v přírodní léčbu, kterou známe dodnes.

V dnešním moderním světě vedl obnovený zájem o přírodní rostlinnou léčbu ke vzniku novodobé aromaterapie.

Kolem roku 1920 prováděl francouzský lékárník René Gattefossé různé pokusy s esenciálními oleji a objevil tak jejich široké léčebné možnosti.
Když si při nehodě v laboratoři popálil ruku, ponořil ji do malého množství levandulového esenciálního oleje a byl překvapen zázračným účinkem.

Hojení vlastních popálenin ho přivedlo k dalšímu zkoumání éterických olejů a k tomu, že jako první použil roku 1928 ve vědeckém časopise termín aromathérapie.Tím definoval začátek současné aromaterapie, jak ji známe dnes.

 

 

Spojení esenciálních olejů s intuitivními a švédskými masážními technikami vedlo v šedesátých letech 20. století k současnému užití aromaterapie jako léčebného prostředku. Aromaterapie je holistickým doplňkem péče o zdraví. Hlavní léčba spočívá v masáži celého těla esenciálními oleji rozpuštěnými v olejové bázi.
Existuje mnoho významných způsobů užití esenciálních olejů, podstatou léčebného účinku aromaterapie je však spojení esenciálního oleje s lidským dotekem. Hojivá síla doteku je pro lidstvo intuitivní. Když se poraníme, podvědomně si postiženou část těla tiskneme a třeme, abychom se zbavili bolesti.Pokud dáme těmto instinktivním dotekům formu masáže, stává se z nich mocný léčivý nástroj.

Éterické oleje jsou vzácným darem přírody, které získáváme z rostlin převážně destilací (parovodní destilací) nebo lisováním za studena. Tyto éterické oleje je potřeba před použitím rozředit. Esenciální oleje jsou rozpustné pouze v tucích, tedy např. v olejích, ve smetaně. Některé společnosti éterické oleje ředí syntetickými oleji, aby dosáhly příznivější ceny. Nicméně, kvalitní a čistý éterický olej je většinou lehký, čirý a nemastný.

V dnešním světě se běžně užívá mnoho chemických a syntetických látek, na něž stále více lidí reaguje elergiemi, trávicími obtížemi a řadou dalších projevů. Přírodní vlastnosti aromaterapie pomáhají napravit problémy způsobené nadměrným užíváním těchto nepřirozených látek. Nechte tedy své smysly, tělo i duši hýčkat  čistými esenciálními oleji v kombinaci s přírodními masážními oleji jako je např. olej bodlákový.